DomOgród

Jak sadzić truskawki w doniczce? Praktyczny poradnik

Dla wielu z nas truskawki to najwspanialsze owoce, którymi obdarowała nas matka ziemia i na pewno istnieje ogromna rzesza osób, które nie wyobrażają sobie letniego sezonu bez tych czerwonych pyszności. Choć uprawa truskawek kojarzy nam się głównie z polem, działką lub ogrodem, to istnieje wiele odmian, które możemy bez przeszkód sadzić w doniczkach na balkonie lub tarasie, a jeśli odpowiednio o nie zadbamy, to będziemy mogli zbierać owoce przez całe lato, aż do pierwszych jesiennych przymrozków. Z tego artykułu dowiesz się kiedy sadzić truskawki w doniczce, jaką odmianę wybrać i jak o nie dbać.

Uprawa truskawek na balkonie – jaką odmianę wybrać?

Do sadzenia truskawek na balkonie najlepiej nadają się truskawki pnące wiszące. Odmiany te są idealne do sadzenia w doniczkach i charakteryzują się licznymi długimi pędami, na których rośnie dużo owoców. Jeśli chcemy cieszyć się smacznymi owocami przez całe lato i liczymy na to, że nasze zbiory zakończą się dopiero po nadejściu pierwszych przymrozków, to powinniśmy również zwrócić uwagę, aby wybrać truskawki powtarzające owocowanie (tzw. Truskawki pnące całoroczne). Niektóre z tych odmian powtarzają owocowanie nawet co 3 tygodnie! Najczęściej wybierane odmiany truskawek do sadzenia na balkonie to między innymi:

  • Albion – zapewnia duże, czerwone owoce. Bardzo słodkie i soczyste,
  • Super Star – charakteryzuje się bardzo długimi rozłogami, dzięki czemu przy zapewnieniu odpowiedniego stelaża, możemy je prowadzić jak pnącza,
  • Temptation – krzaki tej odmiany są wyjątkowo odporne na mrozy, co umożliwia przezimowanie jej na balkonie,
  • Selva – duże aromatyczne owoce. Wyróżnia je także duża odporność na choroby,
  • Evita – owoce są średniej wielkości, natomiast bardzo czerwone i bardzo smaczne. Odmiana ta również jest wytrzymała na mrozy.
uprawa truskawek na balkonie

Gdy wybierzemy już interesującą nas odmianę truskawek, które chcemy sadzić na balkonie, musimy jeszcze zdecydować się czy zakupić sadzonki frigo czy sadzonki zielone. Jeśli zależy nam na jak najszybszych zbiorach, to powinniśmy wybrać sadzonki frigo. Gwarantują nam one pierwsze owoce już 2 miesiące po zasadzeniu.

Jak sadzić truskawki w doniczce na balkonie?

Po pierwsze, musimy zapewnić truskawkom odpowiednią ilość światła. Najlepiej sprawdzają się tutaj balkony skierowane na wschód i zachód, ponieważ gwarantują odpowiednie nasłonecznienie. Gorzej może być w przypadku balkonów północnych, gdzie światła będzie za mało i południowych, gdzie w przypadku słonecznych dni, nieosłonięte sadzonki mogą się poparzyć lub wysuszyć.

Truskawki na balkonie najwygodniej jest sadzić w doniczkach lub w skrzynkach. Najważniejsze aby pojemniki miały minimum 30-40cm głębokości, ponieważ korzenie truskawek gęsto się rozrastają i potrzebują dużo miejsca. Ciekawym rozwiązaniem są doniczki wiszące lub ustawione na podwyższeniach. Dzięki temu długie pędy pełne owoców mogą swobodnie zwisać, a my nie musimy się specjalnie schylać, żeby zbierać dojrzałe truskawki.

Aby nasza uprawa truskawek na balkonie zapewniła zadowalające plony, niezbędna jest odpowiednia ziemia, w której zasadzimy nasze sadzonki. Najlepiej sprawdzi się tu uniwersalna ziemia ogrodowa wymieszana z piaskiem. Jej odczyn powinien być lekko kwaśny (pH 5,5 – 6,5) lub obojętny. Aby ochronić korzenie przed gniciem, na dnie doniczki usypmy jednak najpierw warstwę drenażową z keramzytu, perlitu lub żwirku.

sadzenie truskawek na balkonie

Sadzonki umieszczamy w odstępach co najmniej 20cm od siebie, zarówno w przypadku doniczek, jak i skrzynek. Dzięki temu będą miały odpowiednią ilość miejsca na prawidłowy rozwój. Pamiętajmy aby nie zakopywać sadzonek zbyt głęboko. Korzenie powinny być w całości rozprostowane (jeśli są zbyt długie, można je delikatnie podciąć) i osadzone w ziemi, natomiast pąk sadzonki, czyli część liściasta w całości powinna znaleźć się nad ziemią. Po zasadzeniu, obficie podlewamy sadzonki, uważając przy tym aby nie zamoczyć liści, ponieważ może to doprowadzić do chorób grzybowych i gnicia.

Kiedy sadzić truskawki w doniczkach?

Truskawki możemy sadzić w doniczkach, gdy tylko ustaną ostatnie przymrozki. Zazwyczaj jest to połowa maja. W sytuacji przymrozków pojawiających się po zasadzeniu truskawek na balkonie, należy okryć je agrowłókniną, która zabezpieczy nasze rośliny przed niską temperaturą i pozwoli przetrwać te trudne warunki.

Uprawa truskawek na balkonie – podlewanie i nawożenie

Truskawki uprawiane na balkonie należy podlewać stosunkowo często. Gdy pogoda jest w miarę optymalna, musimy o tym pamiętać co kilka dni, natomiast przy dużych upałach należy robić to codziennie. Podczas podlewania pamiętajmy aby nie zamoczyć liści ani owoców, ponieważ prowadzi to do gnicia. Delikatnie odsuńmy liście ręką i lejmy wodę bezpośrednio na ziemie wokół rośliny.

truskawki posadzone na balkonie

Do nawożenia truskawek na balkonie najlepiej sprawdzą się nawozy naturalne lub kompost. Śmiało można też używać płynnych nawozów do warzyw i roślin owocujących. Truskawki w doniczkach nawozimy co 2-3 tygodnie.

Jak przezimować truskawki w doniczkach?

Po sezonie, gdy truskawki przestaną już owocować i zaczną zbliżać się przymrozki, musimy przygotować nasze roślinki do zimowania. W tym celu należy:

  • Usunąć zwiędłe liście
  • Odchwaścić doniczki
  • Obciąć długie rozłogi

Tak przygotowane rośliny chronimy przed mrozem, okrywając je agrowłókniną lub słomianą matą. Najlepszym rozwiązaniem jest przezimowanie truskawek w gruncie, jednak hodując truskawki na balkonie, nie zawsze mamy dostęp do ogrodu lub działki. Innym sposobem jest przezimowanie truskawek w doniczkach w chłodnym pomieszczeniu, w którym temperatura utrzymuje się około 0 stopni. Należy wtedy zapewnić im dostęp do światła i co 2 tygodnie podlewać. W przypadku najbardziej wytrwałych odmian, takich jak temptation możemy próbować przezimować truskawki na balkonie. Najlepiej jednak przygotować im wtedy osłonę w postaci kartonów lub styropianu, w celu ochrony przed ekstremalnie niskimi temperaturami.

Dodaj komentarz