BudowaDom

Jaki metraż mieszkania dla 4-osobowej rodziny?

Jaki metraż dla 4-osobowej rodziny będzie wystarczający, aby wszystkim domownikom żyło się wygodnie i komfortowo? To wszystko zależy od tego, jakie mamy wymagania i możliwości. Wybór mieszkania to nigdy nie jest łatwa decyzja. Biorąc pod uwagę możliwości finansowe, nie każdego stać na zakup stumetrowego, ekskluzywnego lokalu od dewelopera na nowoczesnym osiedlu. Wiele osób planujących zakup mieszkania dla rodziny 2+2 zastanawia się nad tym, ile metrów kwadratowych wystarczy, aby zapewnić rodzinie godny byt. Ile potrzebujemy pokoi? Osobna kuchnia, czy salon z aneksem? Osobna sypialnia dla rodziców, czy jednak połączona z salonem? W tym artykule postaramy się ułatwić te decyzje, a także odpowiedzieć na pytanie, jakie powinno być mieszkanie dla czteroosobowej rodziny.

Jaka powierzchnia mieszkania dla 4-osobowej rodziny?

Mieszkanie to miejsce, w którym wasza rodzina spędzi wiele wspólnych chwil, zarówno tych pięknych, jak i zapewne tych trudniejszych. Aby żyło wam się komfortowo i wygodnie ważna będzie liczba pokoi i ich funkcjonalność. W mieszkaniu idealnym musi znaleźć się miejsce na wszystkie podstawowe czynności dla każdego z członków rodziny. Jeśli ważny jest dla nas komfort, musimy zastanowić się, ile miejsca będzie nam potrzebne w poszczególnych pomieszczeniach.

Salon

Kluczowy bez wątpienia będzie przestronny salon. Powinno być to największe pomieszczenie w mieszkaniu. Większość waszych wspólnych, rodzinnych chwil spędzicie właśnie tutaj, dlatego powinniście zastanowić się jak lubicie spędzać wolny czas i na tej podstawie zaplanować rozkład salonu. Ważne, aby znalazło się w nim miejsce na kanapę lub narożnik, gdzie całą rodziną będziecie mogli usiąść i obejrzeć wieczorem film w telewizji. Przyda się również stół lub stolik, przy którym zjecie razem obiad czy zajmiecie się kolorowankami. W przypadku mieszkania z aneksem kuchennym, takie rozwiązanie to konieczność. Jeśli planujecie oddzielną kuchnię stół do wspólnych posiłków może znaleźć się też właśnie tam. Planując rozkład salonu, nie możemy też zapomnieć o pozostawieniu sporej wolnej przestrzeni. Dzieci przecież uwielbiają bawić się na podłodze, a nie możemy liczyć na to, że zawsze będą bawić się wyłącznie w swoich czterech kątach.

Sypialnia rodziców

Pierwszy poważny dylemat to osobna sypialnia dla rodziców, czy sypialnia połączona z salonem. To pytanie na które każdy musi odpowiedzieć sobie sam. Jeśli podchodzimy do tematu oszczędnie to warto rozważyć część sypialną w salonie. Pozwoli nam to zredukować liczbę potrzebnych pokoi, a co za tym idzie obniży wymagania, co do metrażu. Warto jednak poważnie zastanowić się nad tą decyzją, ponieważ osobna sypialnia to rozwiązanie gwarantujące dużą wygodę. Możemy tam wstawić duże, wygodne łóżko, natomiast decydując się na spanie w salonie będziemy skazani na rozkładaną kanapę lub sofę, którą codziennie będzie trzeba składać, rozkładać i ścielić.

Pokój dla dzieci

Kolejny problem do rozwiązania to miejsce dla dzieci. Musimy zastanowić się czy rodzeństwo będzie mieszkało razem, czy też każde z dzieci potrzebuje własnego kąta. Jeśli dzieci są tej samej płci i w podobnym wieku, to wspólny pokój będzie dla nich najlepszym rozwiązaniem. Jeśli jednak mamy parkę lub różnica wieku jest spora, to musimy rozważyć dla nich osobną przestrzeń. Dla dojrzewającej młodej damy dzielenie przestrzeni z bratem na pewno nie będzie komfortowe. Z kolei starsze rodzeństwo w przyszłości zapewne będzie chciało zapraszać do siebie znajomych, co może skończyć się nie najlepiej, gdy w tym samym pomieszczeniu brzdąc będzie chciał bawić się klockami.

Wybór mieszkania dla 4 osób

Jaki więc metraż będzie najlepszy dla modelu rodziny 2+2? To zależy od tego jakie decyzje podejmiemy w kwestiach poruszonych powyżej. Minimalna powierzchnia mieszkania dla 4 osobowej rodziny to około 50m2. Zakładając, że rodzice będą spać w salonie, a dzieci będą miały wspólne lokum. Mieszkania 3-pokojowe zaczynają się od mniej więcej 55m2. Taka wielkość mieszkania pozwoli nam na osobną sypialnię dla rodziców lub osobne pokoje dla dzieci. Jeśli jednak chcemy aby każdy członek rodziny miał swój własny kąt, a salon służył nam do spędzania wspólnych chwil w trakcie dnia, a nie do spania, musimy zdecydować się na nieco większe mieszkanie. Optymalna powierzchnia mieszkania dla 4 osobowej rodziny to 70-80m2. W takim mieszkaniu znajdzie się miejsce dla dużego salonu, osobnej sypialni dla rodziców i 2 pokoi dziecięcych. Jeśli jednak nie ograniczają nas fundusze lub szukamy mieszkania w mniejszych miejscowościach, gdzie ceny nieruchomości są niższe, warto rozważyć też możliwość zamieszkania w większym mieszkaniu. W nowym budownictwie coraz częściej możemy spotkać mieszkania o powierzchni nawet 100m2. W takim mieszkaniu znajdzie się miejsce na spory pokój dla każdego członka rodziny, a także osobne biuro do pracy zdalnej lub pokój gościnny.

Jaki metraż domu dla 4-osobowej rodziny?

Rozkład pokoi w domku jednorodzinnym różni się nieco od tego, który stosowany jest w mieszkaniach w bloku. W przypadku domów często musimy pamiętać o takich miejscach jak wiatrołap, kotłownia, różne pomieszczenia gospodarcze. Czasami decydujemy się też na spiżarnię lub garderobę. Wszystkie te pomieszczenia to dodatkowe metry kwadratowe, które musimy wliczyć w metraż naszego domu.

Minimalny metraż domu dla 4-osobowej rodziny to około 80-90m2, jednak trzeba wtedy poświęcić sporo energii na przygotowanie projektu, aby rodzina czuła się w takim domu komfortowo. Uwzględniając wszystkie pomieszczenia niezbędne do funkcjonowania domu jednorodzinnego, odpowiednią ilość pokoi dla wszystkich członków rodziny, wygodne łazienki i powierzchnie przeznaczone na komunikację wewnętrzną optymalny metraż domu dla 4 osobowej rodziny to około 140m2. Należy jednak wziąć też poprawkę na to, że każdy ma swoje indywidualne wyobrażenie wymarzonego domu. Jedni będą chcieli ogromny salon, w którym zmieści się jeszcze stół bilardowy, a innym wystarczy skromna przestrzeń do codziennego odpoczynku na kanapie. Chcąc podać ogólne widełki metrażu domu dla 4 osobowej rodziny moglibyśmy przyjąć, że będzie to od 120m2 do 150m2.

Jaki metraż dla 4-osobowej rodziny – podsumowanie

Idealny metraż mieszkania czy domu zależy od indywidualnych preferencji osób, które będą tam mieszkać. W zależności od tego czy potrzebujemy większej lub mniejszej ilości pokoi i na jakie ustępstwa jesteśmy w stanie pójść, metraż mieszkania dla 4-osobowej rodziny będzie wahać się od 50m2 do nawet 100m2. W przypadku domków jednorodzinnych sprawa ma się podobnie. W zależności od tego, czego oczekujemy od naszego wymarzonego domu, odpowiednim metrażem może być dla nas zarówno 80m2 jak i 150m2.

Dodaj komentarz