RemontWnętrza

Jak przygotować sufit do malowania? Poradnik krok po kroku.

Malowanie sufitu wcale nie jest tak skomplikowane jak mogłoby się wydawać. Jeśli zaopatrzysz się w kilka podstawowych narzędzi malarskich, to bez problemu uda ci się tego dokonać, bez potrzeby zatrudniania fachowców. Jednak aby końcowy efekt był zadowalający, nie możesz zapomnieć o kilku ważnych kwestiach związanych z odpowiednim przygotowaniem sufitu do malowania. Jeśli chcesz aby farba dobrze przylgnęła do malowanej powierzchni i nie zostawiła smug czy przebarwień, musisz pamiętać aby najpierw dobrze umyć sufit, a następnie dokładnie go zaszpachlować i zagruntować. W tym artykule szczegółowo wyjaśnimy jak wykonać te czynności.

Czym umyć sufit przed malowaniem?

Jeśli nie zadbamy o odpowiednie oczyszczenie sufitu na początkowym etapie pracy, istnieje spore ryzyko, że farba będzie nam odchodzić, a kolor nie będzie jednolity. Dlatego tak ważne jest, aby przed malowaniem dokładnie umyć sufit. Dzięki temu powierzchnia będzie odpowiednio przygotowana do kolejnych niezbędnych czynności. Zacznij od pozbycia się kurzu, pyłu i ewentualnych pajęczyn. Użyj do tego delikatnej szczotki lub miotełki. Wyczyść dokładnie cały sufit, nie pomijając żadnych fragmentów, nawet jeżeli na pierwszy rzut oka wydają się czyste i zwróć szczególną uwagę na rogi, ponieważ to tam najczęściej pojawiają się pajęczyny.

Następnie, w celu usunięcia zabrudzeń, plam i przetłuszczeń musimy umyć sufit na mokro. Czym umyć sufit przed malowaniem? Najlepiej sprawdzi się ciepła woda ze specjalnym płynem lub mydłem malarskim. Sufit przemyj miękką gąbką i tak samo jak w poprzednim kroku, nie pomiń żadnego miejsca na suficie. Dokładne przemycie nie tylko pomoże pozbyć się plam, ale również zbierze resztki kurzu, które mogłeś przeoczyć. Bardzo ważne jest aby po umyciu sufit dokładnie wysechł. Nie możemy przejść do kolejnego etapu przygotowań, jeśli powierzchnia nie będzie idealnie sucha.

Przygotowanie sufitu do malowania. Szpachlowanie i gruntowanie

Bardzo często podczas mycia sufitu zauważymy mniejsze lub większe ubytki, dziury i szczeliny. Przed przystąpieniem do malowania należy się ich pozbyć i wyrównać całą przeznaczoną do malowania powierzchnię. To właśnie ten proces nazywa się szpachlowaniem.

W pierwszej kolejności powinniśmy przy pomocy małej szpachelki usunąć z sufitu resztki złuszczonej farby oraz wszystkie inne nierówności. Mimo iż cały sufit dokładnie odkurzyliśmy i umyliśmy, to jednak wciąż za mało, aby szpachla, którą będziemy zakrywać zauważone dziury, trzymała się wystarczająco mocno. Zanim zaczniemy szpachlować znalezione ubytki, musimy je wcześniej zagruntować. To właśnie emulsja gruntowa sprawi, że masa szpachlowa będzie trwale trzymała się sufitu. Emulsję gruntową nakładaj przy pomocy pędzla na wszystkie miejsca, które zamierzasz zaszpachlować i poczekaj aż dokładnie wyschnie.

Tak przygotowane otwory wypełnij masą szpachlową i dokładnie, równo rozprowadź ją przy pomocy szpachelki, wyrównując całą powierzchnię dookoła. Szpachlowane miejsca należy po wyschnięciu wygładzić jeszcze papierem ściernym. Najlepszy efekt uzyskasz jeśli w pierwszej kolejności użyjesz papieru gruboziarnistego, a następnie wygładzisz miejsca papierem drobnoziarnistym. Używanie papieru ściernego wiąże się z powstawaniem pyłu i kurzu, dlatego kolejnym krokiem będzie ponowne odkurzenie sufitu.

Gdy wszystkie ubytki będą już zaszpachlowane i wygładzone, a sufit pozbawiony resztek kurzu i pyłu, przystępujemy do malowania farbą podkładową. Jest to nic innego, jak gruntowanie całej powierzchni sufitu. Robimy to aby farba docelowa dokładnie przylgnęła do sufitu i równomiernie pokryła całą malowaną powierzchnię. Dzięki temu unikniemy przebarwień, kolor będzie jednolity a farba nie będzie odchodzić. Po zagruntowaniu całego sufitu musimy oczywiście poczekać aż farba podkładowa wyschnie. Dopiero z tak przygotowanym sufitem możemy przystąpić do malowania farbą docelową i nadać naszemu wnętrzu nowej jakości.

Przygotowanie sufitu do malowania – podsumowanie

Malowanie sufitu jest stosunkowo prostym zajęciem, jeśli posiadamy odpowiednią wiedzę i narzędzia. Najważniejsze jest odpowiednie przygotowanie sufitu do malowania, aby farba dobrze pokryła całą powierzchnię i nie zostawiła smug czy przebarwień. Pamiętaj aby dobrze wyczyścić i umyć sufit przed malowaniem i zaszpachlować wszystkie nierówności czy ubytki. Kolejnym krokiem jest gruntowanie, a następnie można przystępować już do malowania farbą docelową. Jeśli będziesz pamiętał o tych prostych zasadach, możesz śmiało zaczynać malowanie, bez potrzeby zatrudniania fachowej ekipy malarskiej.

Dodaj komentarz