DomWnętrza

Pranie kołdry – Jak prać kołdrę i w jakiej temperaturze

Większość osób zapewne jest świadoma tego, jak ważne jest pranie kołdry i nie zadaje sobie pytania, czy warto to robić. Pojawiają się jednak w tej kwestii inne problemy, a mianowicie: jak prać kołdrę? Czy można prać kołdrę w pralce? W jakiej temperaturze prać kołdrę? To pytanie, które może wydawać się proste, ale kryje w sobie klucz do utrzymania Twojej pościeli w idealnym stanie, zapewniając zarazem zdrowie i higienę. Zasadniczo, odpowiednia temperatura prania kołdry zależy od jej wypełnienia. Kołdry syntetyczne można bezpiecznie prać w temperaturze do 60 stopni Celsjusza, co skutecznie usuwa większość roztoczy i bakterii. W przypadku kołder puchowych, zalecane jest pranie w niższej temperaturze, około 40 stopni Celsjusza, aby nie uszkodzić delikatnego wypełnienia. Ważne jest, aby przed praniem sprawdzić metkę z zaleceniami producenta, która może zawierać specyficzne instrukcje dotyczące prania, suszenia i wirowania.

Pranie kołdry – dlaczego powinniśmy o tym pamiętać?

Regularne pranie kołdry jest bardzo istotne ze zdrowotnego punktu widzenia. Gdy nasza kołdra będzie świeża, czysta i pachnąca, będzie nam się na pewno dużo lepiej spało. Dobry sen to jednak nie jedyny powód, dla którego musimy pamiętać o utrzymywaniu naszej kołdry w czystości. Niezależnie od tego czy śpimy w piżamie oraz jak często wymieniamy poszewki, kołdra i tak nieustannie jest narażona na wsiąknie naszego potu, szczególnie w okresie letnim gdy potliwość jest zwiększona. W dłuższej perspektywie czasowej grozi to nie tylko nieprzyjemnym zapachem ale również rozwijaniem się w powstałej wilgoci grzybów, roztoczy czy bakterii. Te niewidoczne mikroorganizmy mogą wywoływać takie nieprzyjemności jak: katar, kaszel, duszności, zapalenie spojówek, bóle głowy, alergie, podrażnienia skóry, trądzik, a nawet prowadzić do atopowego zapalenia skóry. Dlatego w trosce o nasze zdrowie powinniśmy zadbać o to, aby pranie kołdry stało się dla nas standardową czynnością. Nie ma niestety jednej, uniwersalnej odpowiedzi na pytanie, jak wyprać kołdrę. Wszystko zależy od rodzaju kołdry i zaleceń producenta.

Jak prać kołdrę syntetyczną? Czy można prać ją w pralce?

Zastanawiając się, jak wyprać kołdrę, naturalnie pierwszą myślą będzie, czy można prać kołdrę w pralce? Na szczęście zdecydowana większość współcześnie produkowanych kołder, nadaje się do prania w pralkach automatycznych, jednak zawsze warto się upewnić, sprawdzając opakowanie lub wszytą z boku kołdry metkę. Jeśli producent kołdry nie widzi przeciwwskazań do prania w pralce, to musimy się jeszcze upewnić, czy aby na pewno nasza pralka poradzi sobie z takim zadaniem. W przypadku mniejszych bębnów, kołdra może się po prostu do naszej pralki nie zmieścić. Warto też sprawdzić jaki jest maksymalny udźwig bębna, ponieważ w przypadku większych pierzyn nasiąkniętych wodą, możemy przeciążyć nasze urządzenie i doprowadzić do kosztownej awarii.

W jakiej temperaturze prać kołdrę w pralce?

Jeżeli nie znaleźliśmy żadnych przeciwwskazań, zarówno dla naszej pralki jak i kołdry, to najwyższa pora dowiedzieć się, jak wyprać kołdrę w pralce. Zacznijmy od wyboru detergentów. W przypadku kołdry z wypełnieniem syntetycznym zazwyczaj sprawdzą się standardowe środki czyszczące, których na co dzień używamy do prania odzieży. Gdy chcemy zachować ostrożność, można ograniczyć się do delikatnych środków przeznaczonych do prania ubrań dziecięcych. Czas wybrać odpowiedni program, na jaki należy ustawić pralkę. Wiele nowoczesnych sprzętów posiada specjalny program do prania kołder. Jeżeli Twoja pralka takich nie posiada, wybierz program do tkanin delikatnych z wirowaniem na niskich obrotach. Ostatnie pytanie na jakie musimy sobie odpowiedzieć to: w jakiej temperaturze prać kołdrę? Dla kołder z syntetycznym wkładem optymalna będzie najczęściej temperatura 60 stopni Celsjusza. Taka temperatura zapewni nam pozbycie się wszystkich bakterii i roztoczy. Warto jednak ponownie zerknąć na metkę, ponieważ niekiedy producenci zalecają pranie w niższych temperaturach dla zachowania właściwości termicznych kołdry.

Wskazówka: Do prania kołdry w pralce warto dodać piłeczki tenisowe lub specjalne kulki. Pomagają one dodatkowo rozbijać wypełnienie podczas prania i zapobiegają powstawaniu nierównomiernych zgrubień.

Pranie kołdry z pierza – jak wyprać kołdrę puchową?

Pranie kołdry puchowej z wkładem naturalnym w postaci pierza lub puchu może być nieco bardziej problematyczne. Duża część z tych kołder nie nadaje się do prania w pralce i często będziemy zmuszeni oddać je w ręce specjalistów z pralni chemicznej. Standardowo jednak zerknijmy najpierw na metkę, ponieważ może się okazać, że jesteśmy szczęśliwymi posiadaczami kołdry puchowej, której producent zezwala na pranie w domowej pralce. Jak wyprać taką kołdrę? Przy kołdrach z naturalnym wypełnieniem musimy zachować szczególną ostrożność i bardzo restrykcyjnie przestrzegać zaleceń z metki dotyczących dozwolonych detergentów i temperatury. Najczęściej zaleca się pranie pranie kołdry z pierza w temperaturze nie wyższej niż 30-40 stopni Celsjusza. Jeśli chodzi o środki czyszczące, to nie możemy sobie tutaj pozwolić na stosowanie standardowego proszku do prania. Najlepszym rozwiązaniem będą specjalne środki do prania puchu lub delikatne detergenty bez enzymów mogących zniszczyć naturalne wypełnienie kołdry. Pamiętajmy o programie do delikatnych materiałów bez intensywnego wirowania. Zdecydowanie bardziej niż w przypadku kołder syntetycznych, zalecane też jest tutaj korzystanie z przytoczonego wcześniej pomysłu z piłeczkami tenisowymi.

Jak suszyć kołdrę?

Bardzo ważnym elementem całego procesu jest prawidłowe suszenie kołdry. Jeśli nie będzie ona wystarczająco sucha, to w powstałej wilgoci mogą rozwijać się, wspomniane na początku artykułu, bakterie i pleśń. Zarówno kołdry syntetyczne, jak i te z naturalnym wkładem najlepiej schną na świeżym powietrzu w ciepły, najlepiej lekko wietrzny dzień. Należy jednak unikać narażania schnących kołder na intensywne działanie promieni słonecznych, które mogą mieć negatywny wpływ zarówno na materiał, jak i wypełnienie. Najlepiej aby kołdra na czas suszenia była rozłożona jak najbardziej na płasko, na przykład na suszarce. Rozwieszenie jej na sznurku spowoduje osuwanie się wypełnienia w dół, a tego zdecydowanie wolelibyśmy uniknąć. W przypadku puchowych kołder musimy dodatkowo raz na jakiś czas je roztrzepać, aby rozbić puch i zapewnić mu równomierne schnięcie.

Jak często prać kołdrę?

Ciężko jednoznacznie określić jak często powinno się prać kołdrę. W zależności od indywidualnych preferencji, optymalna częstotliwość prania kołdry może być różna dla każdego. Ogólnie przyjmuje się, że powinno się to robić co 3-4 miesiące i nie rzadziej niż raz na pół roku. W okresie letnim, gdy potliwość jest zwiększona należałoby pamiętać o praniu co 2 miesiące. Natomiast w przypadku alergików, niezależnie od pory roku, pranie kołdry powinno mieć miejsce nawet co miesiąc.

Oprócz regularnego prania, warto pamiętać również o częstym wietrzeniu kołdry na balkonie, tarasie lub w ogrodzie. Pomoże nam to zachować jej świeżość i pozbyć się kurzu. Pamiętajmy aby nie wietrzyć kołdry w wilgotne dni ale nie obawiajmy się mrozów. Niska temperatura pomaga pozbyć się bakterii i roztoczy, więc wietrzenie zimą również jest jak najbardziej wskazane.

Dodaj komentarz