DomWnętrza

Domowe sposoby czyszczenia mebli na wysoki połysk

Lśniące fronty szafek kuchennych nadają naszym wnętrzom niepowtarzalnego charakteru i świadczą o elegancji pomieszczeń, urządzonych w nowoczesnym stylu. Jednak aby meble lakierowane na wysoki połysk zapewniały nam satysfakcjonujące wrażenia estetyczne, niezbędna jest ich prawidłowa pielęgnacja. Lśniąca powierzchnia charakteryzuje się tym, że widoczne są na niej nawet najdrobniejsze zabrudzenia, takie jak odciski palców, drobinki kurzu czy delikatne zacieki. Utrzymanie mebli o wysokim połysku w nienagannej kondycji nie jest ,wbrew pozorom, trudnym zadaniem. Trzeba pamiętać aby czyścić meble kuchenne z połyskiem regularnie i zachować ostrożność, są one bowiem bardzo delikatne i nieumiejętne podejście do tego zadania może spowodować ich zniszczenie.

Domowe sposoby czyszczenia mebli lakierowanych na wysoki połysk

W dbaniu o meble kuchenne na wysoki połysk najważniejsze jest ich regularne czyszczenie. Powinniśmy pamiętać aby przetrzeć fronty naszych lśniących szafek możliwie jak najczęściej, używając do tego delikatnej, suchej ściereczki z mikrofibry. Jeśli będziemy pamiętać o pozbywaniu się odcisków palców czy gromadzącego się kurzy, od razu po ich zauważeniu, to utrzymanie mebli w czystości nie powinno stanowić wielkiego wyzwania.

Co w przypadku pojawienia się zabrudzeń, z którymi nie poradzi sobie sucha szmatka? Tutaj również musimy pamiętać o delikatnej strukturze tego rodzaju mebli i nie sięgać zbyt szybko po żadne detergenty. W pierwszej kolejności spróbujmy umyć lakierowane fronty szafek kuchennych, nierysującą powierzchni wilgotną szmatką. Ważne aby szmatkę dobrze wycisnąć, a po przemyciu powierzchni, wytrzeć ją jeszcze na sucho, ponieważ lakierowane meble nie lubią zbytniej wilgoci. Meble należy przecierać powoli i delikatnie, ponieważ zbyt mocne tarcie może doprowadzić do nieestetycznych przebarwień i matowienia powierzchni.

Jak usunąć plamy z mebli na wysoki połysk?

W dłuższej perspektywie nie jesteśmy jednak w stanie uniknąć, pojawienia się poważniejszych plam na lakierowanych frontach szafek kuchennych. Gotowanie często nie należy do najczystszych zadań w domu i prędzej czy później, podczas przygotowywania ulubionego posiłku, zdarzy nam się poplamić kuchenne meble. Jeśli szmatka z ciepłą wodą nie poradzi sobie z powstałymi plamami, do wody możemy wtedy dodać odrobinę mydła lub płynu do mycia naczyń. Niezależnie od tego jak poważnie będzie wyglądała powstała plama, pamiętajmy aby pod żadnym pozorem nie starać się usunąć jej przy pomocy kuchennych zmywaków, druciaków ani nawet zbyt szorstkich gąbek. Struktura tych mebli jest tak delikatna, że jeśli chcemy uniknąć zarysowań, to do ich czyszczenia powinniśmy używać jedynie delikatnych ściereczek.

WAŻNE: Większość nowych mebli lakierowanych na wysoki połysk jest przy zakupie oklejona specjalną folią ochronną, którą powinniśmy zdjąć dopiero po zakończeniu wszystkich prac remontowych. Lakier na meblach zaczyna się utwardzać dopiero po ściągnięciu wspomnianej folii, a proces ten trwa miesiąc. W tym czasie zalecana jest szczególna ostrożność oraz zabronione jest używanie jakichkolwiek detergentów.

Czym czyścić meble na wysoki połysk

W przypadku wyjątkowo uciążliwych zabrudzeń, możemy zostać zmuszeni, do sięgnięcia po specjalistyczne detergenty. W takich sytuacjach musimy pamiętać aby wybierać tylko środki wysokiej jakości, przeznaczone specjalnie do mebli na wysoki połysk. Czym czyścić meble kuchenne? Sklepy oferują nam szeroki wybór pianek lub sprayów, które z łatwością radzą sobie nawet z najbardziej wymagającymi plamami, jednocześnie nie uszkadzając delikatnej struktury lakierowanych frontów szafek kuchennych.

Pamiętaj aby do czyszczenia mebli na wysoki połysk nigdy nie używać mleczka do czyszczenia, preparatów z granulkami ani proszków. Zniszczeniem tego typu mebli może również grozić używanie wybielaczy czy płynów z acetonem, amoniakiem lub alkoholem.

O czym jeszcze warto pamiętać przy pielęgnacji mebli na wysoki połysk?

Wiemy już, że lakierowane meble nie lubią zbytniej wilgoci i większości środków chemicznych. Jednak woda i chemia to nie jedyny ich wróg i nie tylko na te czynniki powinniśmy szczególnie uważać. Negatywny wpływ na kondycje naszych lśniących mebli może mieć też nadmierna ekspozycja na silne promieniowanie UV oraz wysoką temperaturę. Pamiętajmy więc o unikaniu nadmiernej wilgoci – włączajmy okap podczas gotowania lub wietrzmy kuchnie otwierając okno. Nie montujmy w kuchni i w pobliżu lakierowanych mebli mocnych lamp halogenowych, a także ostrożnie korzystajmy z piekarnika, na przykład nie otwierając go z włączoną funkcją termoobiegu.

Dodaj komentarz