DomWnętrza

Czym czyścić matowe meble kuchenne? Zadbaj o swoją kuchnię.

Coraz więcej osób decyduje się na zamontowanie w swoich kuchniach szafek z matowymi frontami. Nie zawsze jest to decyzja, za którą stoją wyłącznie względy estetyczne. Matowe meble kuchenne są uwielbiane nie tylko za swój nowoczesny wygląd, ale również ze względu na to, że w porównaniu do mebli z wysokim połyskiem, stosunkowo łatwo utrzymać je w czystości. Posiadacze takich mebli nie muszą się zbyt często zastanawiać, czym czyścić matowe fronty kuchenne, ponieważ na co dzień wystarczy przetrzeć je wilgotną szmatką aby utrzymać ich czystość na zadowalającym poziomie. Odpowiedzmy sobie jednak na pytanie, czym czyścić matowe szafki w przypadku poważniejszych zabrudzeń?

Jak czyścić matowe meble kuchenne?

Zacznijmy od kilku prostych zasad, których powinniśmy przestrzegać, podczas robienia porządków w kuchni. Czyszczenie i pielęgnacja kuchennych mebli powinna zawsze rozpoczynać się od góry. Gdybyśmy zaczęli od dołu, to podczas mycia górnych elementów, opadający kurz i zanieczyszczenia mogłyby ponownie poplamić nam niższe szafki, przez co cały proces trzeba byłoby powtarzać. Skupmy się najpierw na górnej, poziomej powierzchni wiszących szafek, ponieważ to tam odkłada się najwięcej kuchennego brudu. Powierzchnia ta jest niewidoczna na co dzień, dlatego często o niej zapominamy, a zaniedbana może nam w przyszłości przysporzyć sporych problemów. Przetrzyj powierzchnię wilgotną szmatką lub gąbką. Dobrą praktyką jest rozkładanie w tym miejscu papieru, starych gazet, lub gazetek reklamowych z dyskontów. Nie będą one widoczne, a zabezpieczą górę szafek przed osadzającym się brudem. Dzięki temu podczas kolejnych porządków, wystarczy wymienić gazetki.

Jeśli na bieżąco dbamy o porządek w kuchni, to do regularnego czyszczenia matowych frontów mebli wystarczy nam woda z odrobiną płynu do mycia naczyń. Musimy tu jednak pamiętać aby nie używać do tego zbyt szorstkich ścierek czy zmywaków kuchennych, ponieważ mogą one uszkodzić matowe powierzchnie mebli. Najlepiej sprawdzi się tutaj delikatna szmatka z mikrofibry. Podczas wycierania pamiętaj, aby nie zostawiać smug. Wszyscy jednak doskonale wiemy, że kuchnia jak żadne inne pomieszczenie, brudzi się niezależnie od tego jak bardzo staramy się zachować tam porządek. Czym czyścić meble kuchenne, gdy poziom zabrudzenia naszej kuchni jest wyższy niż zazwyczaj? Śpieszymy z pomocą.

Czym myć meble kuchenne matowe? Domowe sposoby.

Niezależnie od tego, jak bardzo kuchnia wydaje nam się brudna, w pierwszej kolejności zawsze najlepiej jest sięgnąć po sprawdzone, domowe sposoby. Często są bowiem dużo bezpieczniejsze, dla powierzchni naszych mebli, niż specjalistyczne detergenty, które w niektórych przypadkach, mogą uszkodzić nasze matowe, kuchenne fronty. Kolejną zaletą domowych sposobów na czyszczenie matowych mebli kuchennych jest to, że często wszystkie niezbędne do tego celu rzeczy mamy już w domu i nie musimy się specjalnie fatygować do sklepu.

Ocet + woda = magia

Skuteczność roztworu octu z wodą naprawdę może cię zaskoczyć. Nasączona taką miksturą delikatna ściereczka z łatwością poradzi sobie z większością plam, które mogą pojawić się w twojej kuchni. Dla uniknięcia nieprzyjemnego zapachu octu, do roztworu możesz dodać też odrobinę płynu do mycia naczyń. Dla lepszego efektu można też dodać soku z cytryny.

Olejki eteryczne – ulubiony zapach na dłużej

Jeśli masz swój ulubiony olejek eteryczny, również możesz go użyć podczas czyszczenia matowych mebli. Dodaj kilka kropel do wody i płynu do mycia naczyń, a umyte takim roztworem meble, będą roznosić po całej kuchni twój ulubiony zapach przez długi czas.

Soda oczyszczona – substancja do zadań specjalnych

Bronią ostateczną z naszego domowego arsenału w walce z kuchennym brudem jest soda oczyszczona. Do jednego litra wody dodaj 4 łyżki sody oczyszczonej. W tak przygotowanym roztworze, zamocz delikatną szmatkę i ścieraj nią najbardziej zabrudzone powierzchnie. Tej metody używaj jednak ostrożnie i z rozwagą. Zbyt mocny roztwór może odbarwić czyszczone powierzchnie, szczególnie te w ciemniejszych kolorach.

Matowe meble kuchenne – czyszczenie detergentami.

Czasami zdarza się jednak, że domowe sposoby nie radzą sobie z poważniejszymi plamami zaschniętego tłuszczu lub sklejonego tłuszczem kurzu. W takich przypadkach zmuszeni jesteśmy do sięgnięcia po specjalistyczne detergenty. Warto jednak ograniczyć ich użycie tylko do szczególnie zabrudzonych miejsc i nie stosować ich do przecierania całych mebli.

Płyn (nie tylko) do okien

Niezwykle prosty w użyciu, a jakże skuteczny w walce z tłustymi plamami. Płyn do mycia szyb sprawdza się nie tylko w myciu okien czy luster. Idealnie nadaje się również do czyszczenia lakierowanych matowych frontów szafek kuchennych. Wystarczy spryskać nim brudną powierzchnię i przetrzeć ręcznikiem papierowym. Sprawdza się idealnie przy większości tłustych plam.

Mleczko do czyszczenia

Po mleczko do czyszczenia powinniśmy sięgać jedynie w ekstremalnych przypadkach np. przy uciążliwych plamach z tłuszczu. Sprawdza się ono doskonale przy ciężkich zabrudzeniach elementów kuchennych i łazienkowych więc sprawdzi się też przy czyszczeniu matowych mebli. Jednak ponownie musimy być tutaj bardzo ostrożni. Wybierz mleczko bez drobinek, które mogłyby porysować matowe fronty mebli, a przed użyciem, rozcieńcz je z wodą.

Mokre chusteczki

Jednym z najwygodniejszych sposobów dbania o czystość matowych mebli kuchennych są nawilżane chusteczki. Na rynku istnieje wiele rodzajów takich chusteczek do różnego typu powierzchni. Ściereczki są nasączone specjalnym płynem i są gotowe do użycia od razu po wyciągnięciu z opakowania.

Teraz już wiesz czym myć matowe meble kuchenne!

Wszystkie z przedstawionych w tym artykule sposobów sprawdzą się w kuchni z matowymi frontami. Od ciebie zależy, na który z nich się zdecydujesz. Najważniejsze to regularnie pilnować porządku, aby w możliwie jak największym stopniu unikać poważnych zabrudzeń. Gdy jednak się pojawią, to warto pamiętać zarówno o domowych rozwiązaniach, które są tańsze i bezpieczniejsze, jak i o sposobach opartych na środkach chemicznych, które poradzą sobie nawet z najgroźniej wyglądającymi plamami.

Dodaj komentarz